Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střední uměleckoprůmyslová škola a VOŠ Turnov - Kateřina Musilová

8. 12. 2013 23:42:23
Téma: Globální policie. Globální morálka. 3.4 Ctíme jiné kultury: Do jaké míry máme ctít kulturní, náboženské a společenské zvyky jiných národů? Máme se snažit přizpůsobit, když žijeme jinde, a požadovat od jiných, aby se přizpůsobovali našim pravidlům, když žijí u nás?

Přizpůsobme se většině a většina ať respektuje nás.

Ctíme jiné kultury? Tolerujeme jiné zvyky, ať náboženské, kulturní, nebo společenské? Máme se přizpůsobit my, nebo oni?

Kulturní rozdíly jsou v této době hodně časté. Příkladem nám mohou být lidé, kteří se stěhují do jiných států i na jiné kontinenty proto, aby si zajistili lepší budoucnost. S příchodem do jiné země se ocitáme v jiné společnosti a vnímáme nejen jiný styl oblékání, jiný způsob chování, náboženství, nebo rozdílné vnímání a řešení problémů. Do jaké míry bychom měli zvyky respektovat? Myslím si, že pokud člověk přijde do jiné země, měl by se pokusit přizpůsobit a neomezovat svými způsoby okolí. Neznamená to však, že bychom se měli vzdát zvyků, na kterých nám zaleží a máme je zafixovány. Některé nás však mohou uvést do trapných situací. Už jen běžné podání ruky považované u nás jako zdvořilost. Většinu lidí by nenapadlo, že v jiných zemích by to mnozí mohli brát jako urážku. V Americe si vysloužíte za krátké a silné potřesení ruky u ostatních obrázek, že jste přílišně sebevědomí, u slabého stisku ruky naopak budeme vypadat jako že je člověk jinak sexuálně orientovaný. V Africe si třesou rukama i několik minut a v USA by to považovali za obtěžování. Nedávno jsem narazila na internetu na článek, který mě zaujal. Pointou bylo, že lidé mají ke každému národu předsudky. Podle toho Francouzi jsou kuchaři, policisté Angličani, automechanici Němci, milenci Italové a prodavači Číňani, ale už nám nejde si představit, že by byli najednou kuchaři například Angličané. Podle mého názoru máme každý předsudky, záleží na člověku, na výchově, na okolním vlivu společnosti, do jaké míry se projevují.

Jak je to tedy s přizpůsobováním? Jak už jsem řekla, proč by člověk nesměl mít své vlastní zvyky, když tím nikoho neomezuje? Člověk by se měl přizpůsobit, tak aby neměl ze svého chování problémy a neomezoval okolí. To platí i u lidí, kteří se přestěhují sem, ať si věří v jinou víru, nosí si, co chtějí a na co jsou zvyklí, lidé by to neměli brát jako problém. Ovšem většina této společnosti to takto nevidí. Jak bychom se tvářili na člověka, který by šel po ulici bez bot, na muže, kteří by nosili sukně, nebo jak by se lidi v České republice dívali na vyznavače Islámu, krčícího se uprostřed ulice a klanícího se bohu? Sklidil by akorát všeobecný posměšek.

Ctíme tedy jiné kultury? Ctíme, ale jen do určité míry, která nám nepřipadá tak obtížná. Každý člověk respektuje něco jiného, někomu připadá nepřípustná jen barva pleti, kterou však člověk nemůže ani ovlivnit. Odpovědí tedy je, že člověk by se měl přizpůsobit většině a většina respektovat jedince, je ale smutné, že někteří lidé nerespektují ani ostatní lidi, natož člověka, který nějakým způsobem vybočuje z davu.

Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Turnov, Kateřina Musilová

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Liberecký kraj | neděle 8.12.2013 23:42 | karma článku: 0.00 | přečteno: 31x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Jiri Borovy

Assassin's Creed

Zanedlouho vyjde novinka Assassin's Creed Origins. Podívejte se na prvních 5 záznamů s úplně první hry Assassin's Creed, která vyšla před dlouhými devíti lety.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 37.47 | Přečteno: 2930 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.46 | Přečteno: 3617 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.22 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Využijte Pavlovův reflex uživatelů internetu

Když něco googlíme, výsledkem je spousta textu a sotva pár obrázků. Shodou náhod má ve vyhledávání na Googlu právo na ilustraci většinou nějaký portál, který také patří Googlu.

5.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 111 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.