Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střední uměleckoprůmyslová škola a VOŠ Turnov - Jaroslav Jiřička

8. 12. 2013 23:41:30
Téma: Globální policie. Globální morálka. 3.4 Ctíme jiné kultury: Do jaké míry máme ctít kulturní, náboženské a společenské zvyky jiných národů? Máme se snažit přizpůsobit, když žijeme jinde, a požadovat od jiných, aby se přizpůsobovali našim pravidlům, když žijí u nás?

My Češi jsme zvyklí být nedůvěřivý vůči jakýmkoliv menšinám, které se od nás liší jazykem a zejména společenskými zvyky – a to zahrnuje i náboženské a kulturní zvyky.

Někdy jsme např. naprosto zbytečně zaujatí proti Židům. Je to asi v naší společnosti citlivé téma, vzhledem k minulosti, kdy za druhé světové války skončilo mnoho Židů v koncentračních táborech. Všeobecnou nenávist zapříčinili nacisti, kteří svými jedovatými pomluvami vyvolali vůči nim vlnu nenávisti. Ale proč i dnes jsou někteří lidé vůči Židům nepřátelští, to nevím.

Docela jinak je to s Romy, o nich se říká, že kradou, ale já si nepamatuji, že by mě někdy okradli. Prý dřív, když kočovali, tak měli takové přísloví: ,,Každá cikánka by měla mít pod sukní kapsu – na slepici.“ Ale to už je možná jenom přežitek z minulosti. Bohužel my, když zjistíme, že nám něco chybí, tak z toho někdy viníme jiné. Když je pak v našem okolí nějaký cikán, tak k němu máme hned předsudky. Ale to je z naší strany rasismus, protože si za to možná můžeme sami. Může to vést k tomu, že nám to začnou oplácet. Jiná věc je, že Romové jsou tzv. „přizpůsobiví“ k našemu systému sociálních dávek, prý mají kvůli tomu více dětí. Ale mně se líbí velké rodiny. Češi by si z nich měli vzít příklad!

Kdybychom žili v jiné zemi, tak bychom se měli snažit přizpůsobit naše kulturní, náboženské a společenské zvyky tamním obyvatelům, ale jenom do té míry, abychom neztratili svou identitu - neměli bychom jim nic vlastního vnucovat a zároveň se jim úplně nepodrobovat a stát si například za svým náboženstvím. Např. křesťané k tomu jsou přímo povolání Bohem: ,,Jděte do celého světa a hlásejte evangelium.“ - což věřící nesmí přehánět, musí zůstat v jednotě s církví a papežem, jinak jeho počínání může vést k fanatismu. Je smutné, že i v dnešní době někteří lidé nemohou odpustit katolické církvi její minulost, která byla právě pošpiněna fanatismem. Podobné to je i s nenávistí k Islámu a jeho vyznavačům. Kvůli teroristickým útokům na veřejných místech různě po světě (zejména letištích)si lidé myslí, že všichni, kteří vyznávají Islám jsou vůči nám nepřátelé. Myslím, že se negativní propaganda přehání.

Některá další náboženství jako budhismus (východní směry), hinduismus jsou u nás hodnocena mnohem lépe a lidé vyjadřují podporu třeba Tibetu. Kdyby tu však žili ve větší míře Indové, kteří by hlasitě a okázale vyznávali své náboženství, možná bychom je také odsuzovali.

Myslím, že bychom měli respektovat jinou kulturu, zvyky a náboženství do té míry, dokud to nekříží naše vlastní staletími vypěstované společenské a kulturní zvyklosti.

Kdo tu chce žít, ať se přizpůsobí!

Jaroslav Jiřička

Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Turnov, Jaroslav Jiřička

Autor: Studenti čtou a píší noviny: Liberecký kraj | neděle 8.12.2013 23:41 | karma článku: 0.00 | přečteno: 30x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Jiri Borovy

Assassin's Creed

Zanedlouho vyjde novinka Assassin's Creed Origins. Podívejte se na prvních 5 záznamů s úplně první hry Assassin's Creed, která vyšla před dlouhými devíti lety.

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakousko: Volby vyhrála krajně pravicová lidová strana

Podle německých médií zvítězil v Rakousku „kluzký populismus“. Rakousko se podle německého tisku posunulo „výrazně doprava“.

17.10.2017 v 8:02 | Karma článku: 37.47 | Přečteno: 2930 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Péče o těhotné migrantky se zanedbává, ohrožuje to budoucí Evropany. Goebbels se vrací?

Pomalu nám média, neziskovky či supermarkety začínají naznačovat, jak to s námi sociální inženýři vymysleli: z uprchlíků jsou migranti, z migrantů jsou budoucí (a lepší) Evropané! Metamorfózy a import od břehů Libye pokračují!

9.10.2017 v 11:16 | Karma článku: 44.46 | Přečteno: 3618 | Diskuse

Adam Mikulášek

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

9.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 34.22 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Sergej Pavljuk

Využijte Pavlovův reflex uživatelů internetu

Když něco googlíme, výsledkem je spousta textu a sotva pár obrázků. Shodou náhod má ve vyhledávání na Googlu právo na ilustraci většinou nějaký portál, který také patří Googlu.

5.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 111 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.